Kattaqo‘rg‘on shahrida joylashgan “Qo‘shxovuz” kichik sanoat zonasida elektr ta’minotini yaxshilash maqsadida infratuzilma ishlari olib borilmoqda. Xususan, mazkur hududda 0,3 kilometr uzunlikdagi elektr tarmog‘ini tortish ishlari bosqichma-bosqich amalga oshirilmoqda.
Mazkur loyiha doirasida jami 670 million so‘m mablag‘ ajratilib, elektr energiyasi transformatorini o‘rnatish ishlari olib borilmoqda. Ushbu tadbirlar sanoat zonasi ishtirokchilarini barqaror va uzluksiz elektr energiyasi bilan ta’minlashga qaratilgan.
Amalga oshirilayotgan ishlar yakunlangach, “Qo‘shxovuz” kichik sanoat zonasida faoliyat yuritayotgan tadbirkorlar uchun qulay ishlab chiqarish sharoitlari yaratiladi hamda yangi loyihalarni ishga tushirish imkoniyatlari kengayadi.
Korrupsiya jamiyat rivoji, adolat va qonun ustuvorligiga jiddiy zarar yetkazadi. U iqtisodiy o‘sishni sekinlashtiradi, fuqarolarning davlatga bo‘lgan ishonchini pasaytiradi va teng imkoniyatlar tamoyiliga putur yetkazadi.
Bugungi kunda korrupsiyaga qarshi kurashish — faqat davlat organlarining emas, balki har bir fuqaroning fuqarolik burchidir. Halollik, ochiqlik va mas’uliyat tamoyillariga amal qilish orqali biz sog‘lom va adolatli jamiyat barpo etishimiz mumkin.
Korrupsiyaga qarshi birgalikda kurashaylik — kelajagimiz o‘z qo‘limizda!
Narpay tumanida yangi ishlab chiqarish loyihasi amalga oshirilmoqda
Narpay tumani “Baxt” kichik sanoat zonasi hududida “GREEN AKTEX” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan yangi ishlab chiqarish loyihasi amalga oshirilmoqda. Onlayn-auksion savdolari orqali yutib olingan yer maydonida qurilish ishlari yakuniy bosqichga yetkazilmoqda.
Ta’kidlash joizki, mazkur kichik sanoat zonasi sanoat zonalarini boshqarish direksiyasi tomonidan to‘liq muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmalari bilan ta’minlangan.
Mazkur loyiha doirasida tayyor trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan zamonaviy korxona tashkil etilishi rejalashtirilgan. Korxona to‘liq ishga tushirilgach, 300 nafarga yaqin doimiy ish o‘rni yaratilishi ko‘zda tutilgan.
Loyihaning amalga oshirilishi hudud sanoat salohiyatini oshirish, aholi bandligini ta’minlash hamda ichki bozorni sifatli mahalliy mahsulotlar bilan to‘ldirishga xizmat qiladi.
Payariq tumanidagi Xalqobod kichik sanoat zonasi ishtirokchilari tomonidan murojaat qilinishi natijasida, qurilish ishlarini boshlashga to‘sqinlik qilayotgan gaz tarmog‘ini ko‘chirish bo‘yicha amaliy ishlar olib borilmoqda.
Mazkur gaz tarmog‘i ayrim loyihalar doirasida yangi ishlab chiqarish va infratuzilma obyektlari qurilishiga xalal berayotganligi sababli, belgilangan tartibda boshqa hududga ko‘chirilmoqda. Ushbu chora-tadbirlar kichik sanoat zonasi ishtirokchilariga qulay shart-sharoitlar yaratish, qurilish ishlarini jadallashtirish hamda loyihalarni o‘z vaqtida amalga oshirishga xizmat qiladi.
Xalqobod kichik sanoat zonasida muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha ishlar izchil davom ettirilmoqda.
Payariq tumanidagi Xalqobod kichik sanoat zonasi hududida faoliyat yuritayotgan “Silver Green Tea” oilaviy korxonasi tomonidan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash va qadoqlash loyihasi doirasida qo‘shimcha bino qurilish ishlari boshlandi.
Mazkur loyiha korxonaning ishlab chiqarish quvvatlarini yanada kengaytirish, mahsulotlarni zamonaviy talablar asosida qayta ishlash va qadoqlash hajmini oshirishga qaratilgan. Qo‘shimcha bino foydalanishga topshirilishi natijasida yangi ish o‘rinlari yaratilishi, shuningdek, ichki bozorni sifatli mahsulotlar bilan ta’minlash imkoniyatlari kengayishi kutilmoqda.
Xalqobod kichik sanoat zonasida amalga oshirilayotgan ushbu loyiha hududning sanoat salohiyatini oshirish, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash va mahalliy iqtisodiyotni rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etadi.