Loyihaning amalga oshirilishi “Xalqobod” kichik hamda yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalarida yangi ishlab chiqarish quvvatlarining ishga tushishi, korxonalar faoliyatining kengayishi va hudud iqtisodiy rivojlanishiga katta hissa qo‘shishi kutilmoqda.
Kichik hamda yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonalarida muammolar o‘rganildi
Samarqand viloyat sanoat zonalarini boshqarish direksiyasi davlat muassasasi direktori D. Xabibullayev Jomboy hamda Bulung‘ur tumanlaridagi kichik va yoshlar sanoat zonalari ishtirokchilari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida sanoat zonalaridagi mavjud holat, tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirish jarayonlari, shuningdek, bir qator yechilishi zarur bo‘lgan masalalar batafsil ko‘rib chiqildi.
Direksiya rahbari har bir masalani alohida ko‘rib chiqib, kamchiliklarni bartaraf etish, ishlab turgan korxonalar faoliyatini qo‘llab-quvvatlash hamda ishga tushmay qolgan loyihalarni faollashtirish bo‘yicha tegishli vazifalarni belgilab berdi.
Uchrashuv yakunida sanoat zonalarida samarali faoliyat yuritish, ishlab chiqarish quvvatlarini oshirish va yangi ish o‘rinlari yaratish bo‘yicha kelgusi rejalar muhokama qilindi.
Jomboy tumanidagi “Naymantepa” kichik sanoat zonasida bunyodkorlik ishlari boshlandi
Jomboy tumani “Naymantepa” kichik sanoat zonasida tadbirkorlikni rivojlantirish va ishlab chiqarish uchun zarur sharoitlar yaratish maqsadida amaliy ishlar olib borilmoqda. Hududda tadbirkorlar tomonidan yer maydonlari tekislanib, kelgusida quriladigan ishlab chiqarish korxonalari uchun zarur poydevor tayyorlanmoqda.
Tadbirkorlarning faol tashabbusi bilan ushbu tayyorgarlik ishlari sanoat zonasida yangi ishlab chiqarish quvvatlarini yaratishga mustahkam asos bo‘ladi.
Mazkur sharoitlar tuman iqtisodiyotining o‘sishiga, yangi ish o‘rinlari paydo bo‘lishiga hamda investorlar uchun qulay muhit shakllanishiga xizmat qiladi.